baner web coliprev cervena.jpgbaner web coliprev zelena.jpg

Článok uverejnený na primar.sme.sk, 27.12.2013, ©Petit Press

Intolerancia laktózy ako príčina dojčenskej koliky

Dojčenská kolika je postrachom každej novej mamičky. Mnohé si kvôli nej užili bezsenné noci plné vyčerpania a nemilé pocity vlastného zlyhania. Dojčenská kolika je nepríjemným a náročným obdobím ako pre mamičku, tak aj pre samotné bábätko.

Ťažkosti spojené s dojčenskou kolikou postihujú okolo 15 – 20% dojčiat. Čo je prvým indikátorom, že aj vaše bábätko patrí do tejto kategórie? Hovorí pediatrička MUDr. Darina Čiková: „Definícia dojčenskej koliky znie ako záchvatovitý plač bez vysvetliteľnej príčiny, ktorý trvá viac ako 3 hodiny denne a zjavuje sa viac ako tri dni v týždni počas najmenej 3 týždňov.“ Tento plač je dôsledkom výraznej nepohody dieťatka. Môže byť sprevádzaný aj tým, že si priťahuje nožičky k telu, je červené v tvári, má hnačky, trpí plynatosťou, má stvrdnuté bruško. „Kolikami trpia deti hlavne v večerných hodinách, viac chlapci. Zjavujú sa prevažne, ale nie výlučne, v prvých troch mesiacoch života. Dokonca sa môžu zjaviť už aj pár dní po narodení. Vo všeobecnosti sú to však zdravé deti, ktoré dobre prospievajú.“, dodáva MUDr. Čiková.

Určiť presnú príčinu, prečo sa kolika objavuje, je veľmi náročné. Určenie diagnózy stojí predovšetkým na detailnom a cielenom kladení otázok rodičom, najmä matke, o problémoch a ťažkostiach dieťaťa. Využíva sa aj vyšetrenie ultrazvukom, aby sa vylúčili vnútorné deformácie alebo gastroezofageálny reflux.

Ťažkosti spojené s kolikami môžu súvisieť ako s psycho-sociálnymi faktormi, ako sú napr. napätie medzi matkou a dieťaťom, nezrelosť nervového systému, neschopnosť dieťaťa spracovať vonkajšie podnety, prílišná úzkostlivosť matky, nesprávna technika kŕmenia či popôrodná depresia, tak aj s organickými ochoreniami (napr. napadnutie parazitmi). Tiež môžu súvisieť so stravou matky aj dieťaťa.


Môže za to aj mlieko

V mnohých prípadoch je príčinou dojčenskej koliky nezrelosť tráviaceho traktu a intolerancia laktózy. Laktóza je hlavným cukrom každého mlieka, materského aj tekutej dojčenskej stravy. Na to, aby mohla byť črevami dobre vstrebaná je potrebné, aby bola rozdelená na svoje dve molekuly – glukózu a galaktózu. To má v tele na starosti enzým laktáza. U mnohých dojčiat v prvých mesiacoch života však nie je produkcia tohto enzýmu dostatočná. MUDr. Darina Čiková vysvetľuje: „Pri nedostatočnej aktivite enzýmu laktáza nestrávený mliečny cukor prechádza do dolných častí tráviaceho traktu. Zvyšuje sa množstvo vody v čreve, dochádza k zväčšeniu črevného obsahu, zvyšuje sa pohyb čriev a urýchľuje pasáž črevného obsahu. V hrubom čreve v prítomnosti črevných baktérií dochádza k procesu kvasenia so zvýšenou produkciou plynov. Intolerancia laktózy sa prejaví nafukovaním, zväčšením bruška, zhoršeným refluxom s vracaním, redšími stolicami, kolikovými bolesťami bruška. Niektorí jedinci môžu mať len kolikové bolesti brucha“. Dojčenské koliky spôsobené intoleranciou laktózy sú väčšinou prechodné a odznejú, keď má dieťa 4 až 6 mesiacov. Samotná intolerancia laktózy sa však môže znova vyskytnúť neskôr, v období nástupu do školy, či v dospelosti.

Ako pomôcť?

Pokiaľ chcete kolike predísť, alebo zmierniť nepohodu dieťatka je dôležité, aby bolo za každých okolností dojčené v správnej polohe, kedy nedochádza k nasávaniu nadbytočného vzduchu, hltavému kŕmeniu a tiež v príjemnom a pokojnom prostredí. Tiež by matky mali zo svojho jedálnička vylúčiť potraviny, ktoré podporujú nafukovanie a môžu koliku vyvolať alebo zhoršiť, ako karfiol, brokolica, ružičkový kel, uhorky, cibuľa, cesnak, paprika, káva a príliš korenené jedlá. MUDr. Čiková dodáva: „Ak je príčinou koliky nedostatočná aktivita enzýmu laktáza, ktorý trávi mliečny cukor, je v lekárňach dostupná laktáza vo forme kvapiek, ktorá pomôže tento problém vyriešiť. Pre deti, ktoré sú kŕmené mliečnymi náhradami, sú dostupné špeciálne upravené mlieka proti kolikám. Vhodné sú aj masáže bruška v smere hodinových ručičiek a prípravky na odplyňovanie. Aj šetrne zavedené rektálna rúrka môže bábätku uľaviť.“


http://primar.sme.sk/c/7050349/intolerancia-laktozy-moze-byt-pricinou-dojcenskej-koliky.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Joomla templates by a4joomla